Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

ДНК-діагностика зиготности гена резус-фактора

Одним із ускладнень вагітності є несумісність матері та плода за резус-фактором, яка виникає у випадку, коли дитина виступає носієм резус-фактора, а мати – ні. Клінічний прояв такого стану називають «резус-конфліктом».

Носійство резус-фактора визначається наявністю гена RhD, який відповідає за синтез особливих білкових резус-антигенів, розташованих на поверхні еритроцитів. Резус-антигени плода в незначній кількості потрапляють у кровотік матері та викликають продукцію імунних антитіл.
Проникаючи назад через плаценту, антитіла сприяють руйнуванню еритроцитів плода, що призводить до розвитку гемолітичної хвороби плода чи новонародженого. Внаслідок руйнування еритроцитів у крові підвищується рівень білірубіну. У високих концентраціях ця речовина не тільки викликає жовтушне забарвлення шкірних покривів дитини, але також є токсичною для головного мозку, може спровокувати порушення функції слуху і мови.

З метою компенсаторного підвищення утворення еритроцитів істотно посилюється функція печінки та селезінки. Якщо їх функціональних резервів виявляється недостатньо, у плода розвивається анемія. У важких випадках «резус-конфлікт» призводить до вродженої водянки (набряку) плода і його загибелі.

При першій вагітності концентрація анти-резус антитіл у крові матері порівняно невелика, але повторна вагітність зазвичай супроводжується достатньо високим їх рівнем, що призводить до клінічних проявів описаної патології. Необхідно також звернути увагу на те, що імплантований ембріон може відторгнутися і вийти з менструально-подібними виділеннями. При цьому жінка часто не відмічає «затримку місячного циклу». Однак, такої недіагностованої перерваної вагітності достатньо для сенсибілізації організму жінки та утвореня анти-резус антитіл в крові матері, що в подальшому може спричинити розвиток «резус-конфлікту».

Загроза «резус-конфлікту» при вагітності обумовлюється наступними факторами:

  • жінка не має гена резус-фактора RhD («резус-негативний» стан);

  • батько майбутньої дитини має ген резус-фактора RhD  («резус-позитивний» стан);  

  • плід успадковує від батька ген RhD.

Варто відмітити, що приблизно 84% європейців є носіями гена RhD. У шлюбі «резус-позитивного» чоловіка з «резус-негативною» жінкою вірогідність зачати «резус-позитивну» дитину коливається від 50 до 100%. Проте, це загально-популяційні частоти. Зокрема, якщо батько є гомозиготою за наявністю гена резус-фактора (носій двох алелей), то дитина завжди буде «резус-позитивною». Якщо батько буде гетерозиготою (носій одного алеля) - вірогідність успадкування гена RhD – 50% (див. таблицю і рис.).

Таблиця

Розподіл генотипів зигот за геном RhD в залежності від генотипу батьків

                   Мати                        Батько

RhD / RhD

RhD / -

- / -

RhD / RhD

RhD / RhD (100%)

RhD / RhD (50%)

RhD / - (50%)

RhD / - (100%)

RhD / -

RhD / RhD (50%)

RhD / - (50%)

RhD / RhD (25%)

RhD / - (50%)

- / - (25%)

RhD / - (50%)

- / - (50%)

- / -

RhD / - (100%)

RhD / - (50%)

- / - (50%)

- / - (100%)

Описание: Rh locus_rus.png

Рис. Схематичне зображення варіантів носійства гена резус-фактора RhD

 

У випадку «резус-конфлікту» чи ризику його розвитку зазвичай проводять спеціальну десенсибілізацію матері за різними протоколами. Однак при виражених клінічних проявах терапія може виявитись неефективною. Тому, в разі репродуктивних втрат, пов’язаних з «резус-конфліктом», доцільно визначити зиготність батька за геном RhD.

Якщо він виявиться гетерозиготою за носійством гена, то на етапі доімплантаційної діагностики можна відібрати «резус-негативний» ембріон, чим запобігти розвитку «резус-конфлікту» матері та плоду. За допомогою молекулярно-генетичного аналізу можна також пренатально визначити наявність у плода гена RhD, що буде корисним не тільки при підозрі на розвиток «резус-конфлікту», але й дозволить уникнути непотрібного введення антирезусного імуноглобуліну резус-негативним жінкам, чия дитина також виявиться RhD-негативною.

Таким чином, визначення гена RhD плода доцільно проводити «резус-негативним» жінкам з патологічним перебігом вагітності при неспівпаданні групи крові з партнером за резус-фактором.