Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

FISH-аналіз сперми

Дослідження сперми методом FISH (fluorescence in situ hybridization) - дозволяє визначити частку сперматозоїдів з хромосомними аномаліями.

Панель хромосом, які досліджують, включає статеві хромосоми (хромосоми X та Y) і аутосоми (хромосоми 13,18,21). У нормі в кожному сперматозоїді має бути по одному сигналу хромосом 13, 18, 21 і один сигнал статевої хромосоми (або X, або Y).


   Ядра сперматозоїдів з сигналами зондів до ділянок хромосом 13, 18, 21, X, Y

У деяких випадках сперматозоїди можуть мати анеуплоїдні (додаткові/відсутні хромосоми) або диплоїдні хромосомні набори (по 2 копії досліджуваних хромосом). 
Наслідки запліднення яйцеклітини сперматозоїдом з хромосомною аномалією включають:
а) відсутність імплантації (аномальне запліднення, блок на ранніх стадіях розвитку ембріона);
б) імплантація і самоаборт;
в) вагітність плодом із хромосомною аномалією.

Отже, підвищення рівня анеуплоїдій в сперматозоїдах може бути причиною безпліддя, невиношування вагітності, виявлення плодів з аномальними каріотипами або / і народження у подружніх пар дітей з хромосомними аномаліями.
Слід зазначити, що в групі чоловіків з порушенням сперматогенезу (оліго-, астено, тератозооспермією) рівень анеуплоїдних сперматозоїдів зростає.

Показаннями до дослідження сперми методом FISH включають:

  • Чоловічий фактор безпліддя (наявність відхилень в показниках спермограми)
  • Звичне невиношування вагітності, випадки вагітностей з певною хромосомною аномалією у плода
  • Множинні невдалі спроби екстракорпорального запліднення
  • Носійство чоловіком збалансованої хромосомної перебудови (FISH-сперми з індивідуальними зондами для визначення співвідношення нормальних/збалансованих і незбалансованих за перебудовою сперматозоїдів)

Для точного визначення частоти аномальних сперматозоїдів методом FISH проводять дослідження 1000 сперматозоїдів. У випадках тяжкої олігозоосперміі аналізують доступну кількість клітин в отриманому зразку еякуляту. Результат дослідження готують протягом 5 днів.

Результат FISH-аналізу сперми допомагає лікареві визначити тактику ведення подружніх пар з безпліддям в програмах допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). При виявленні у чоловіка незначного підвищення частоти сперматозоїдів з хромосомними аномаліями рекомендують проводити морфологічний відбір сперматозоїдів перед ін'єкцією в ооцит (IMSI), а у випадках наявності високих частот сперматозоїдів з анеуплоіїдями - передімплантаційний генетичний скринінг (ПГС) в програмах ДРТ.