Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

Рання діагностика статі і резус-фактора плоду

Неінвазивна ДНК-діагностика резус-фактора плоду

Метою неінвазивної ДНК-діагностики в репродуктивній медицині є визначення деяких характеристик плоду на ранніх термінах вагітності без застосування інвазивних процедур (біопсія ворсин хоріона, амніоцентез), що мають ускладнення у вигляді незначного ризику переривання вагітності.

Сьогодні технології, впроваджені в клініці «Надія», дозволяють проводити діагностику резус-фактора (з 10 тижнів вагітності) плоду по крові вагітної, не вдаючись до ризикованих процедур. Діагностика заснована на виявленні в крові вагітної жінки невеликих фрагментів фетальної (плодової) ДНК, яка починає циркулювати вже з першого місяця вагітності.

Одним з відомих ускладнень вагітності є розвиток резус-конфлікту матері і плоду, яка виникає в разі, якщо дитина є носієм резус-фактора, а мати - ні. Клінічний прояв такого стану називають «резус-конфліктом». Гемолітична хвороба плода, як прояв резус-конфлікту, може проявлятися з 22-23 тижнів вагітності. В першу чергу розвивається анемія, виникають порушення білкового обміну, страждають функції печінки, нирок і розвивається серцева недостатність. Якщо у плода виявили гемолітичну хворобу, йому може знадобитися замінне, а іноді і внутрішньоутробне переливання крові.

У разі ризику розвитку резус-конфлікту зазвичай проводять спеціальну десенсибілізацію матері по різних протоколах. І до недавнього часу профілактика резус-конфлікту призначалася всім резус-негативним вагітним. Визначити ж достовірно наявність резус-фактора плоду можна було тільки після інвазивної процедури (біопсії ворсин хоріона або амніоцентезу), яка сама по собі несе певні ускладнення у вигляді незначного ризику переривання вагітності.

Тепер, з появою генетичного методу, який дозволяє визначити резус-фактор плоду по крові матері вже з 10-го тижня вагітності, профілактику можна призначати своєчасно і тільки тим, хто дійсно її потребує.