Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

Запліднення in vitro (ЕКО)

Запліднення ін-вітро (ЗІВ), або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) - метод лікування безпліддя, при якому окремі або всі етапи зачаття і раннього розвитку ембріонів здійснюються поза організмом жінки.

Основні показання для проведення циклу допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ)

 • Трубно-перитонеальне безпліддя
 • Ендометріоз
 • Синдром полікістозних яєчників та інші гормональні форми безпліддя, при яких не вдається досягти овуляції (виходу яйцеклітини) медикаментозним лікуванням
 • Iмунологічне безпліддя
 • Чоловіче безпліддя
 • Нез'ясовне безпліддя

Етапи циклу запліднення in-vitro

 • контрольована стимуляція яєчників (КСЯ)
 • пункція фолікулів з метою отримання яйцеклітин
 • запліднення яйцеклітин
 • культивування ембріонів
 • перенесення ембріонів
 • підтримка лютеїнової фази
 • діагностика вагітності

Ризики припинення лікування методом ін-вітро

Лікування методом ЗІВ може бути припинено на одному з етапів, з наступних причин:

 • контрольована стимуляція яєчників може бути припинена за відсутності реакції яєчників (зростання фолікулів) на медичні препарати
 • пункція фолікулів може не відбутися у зв'язку з передчасною овуляцією (до 0,5% у разі використання довгого протоколу і до 30% в натуральному циклі)
 • при пункції в фолікулярної рідини яйцеклітини можуть бути відсутніми
 • отримані яйцеклітини можуть бути неповноцінними або нежиттєздатними
 • запліднення з невідомих причин може не відбутися (1-3%)
 • поділ вже заплідненої яйцеклітини може припинитися до переносу ембріонів в порожнину матки

Під час виконання ДРТ можливі: травма, втрата, загибель яйцеклітин, сперматозоїдів та ембріонів в результаті збою роботи обладнання, стихійного лиха, помилок працівників, дій антигромадських елементів тощо (Клініка має дублюючі системи енергопостачання, але не всі обставини можуть бути під її контролем) перенесення ембріонів(а) може бути технічно складним або неможливим.

Ризики і ускладнення, пов'язані з вживанням медичних препаратів з метою проведення КСЯ, знеболенням та ін.

Контрольована стимуляція яєчників(КСЯ) може призводити до розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГСЯ), легка форма якого зустрічається в 8-23%, середнього ступеня на 1-7% стимульованих циклів.

Проявляється нудотою, дискомфортом в області живота, відчуттям розпирання. Важка форма СГСЯ зустрічається в 0,5-1% розпочатих циклів ДРТ і може супроводжуватися блювотою, накопиченням рідини в черевній і плевральній порожнині, тромбозом (Golan et al., 1989; Navot et al., 1992). Лікування, як правило, амбулаторне.

Іноді цей стан може мати потребу в стаціонарному лікуванні. Протягом одного-двох тижнів симптоми СГСЯ зникають. В літературі є повідомлення про одиничні (1 на 500 000 циклів) випадках загибелі в результаті СГСЯ (Brinsden et al., 1995). До цього часу немає даних про зв'язок між вживанням медичних препаратів (гонадотропінів) і виникненням раку яєчників, тіла і шийки матки, раку молочних залоз (Klip et al., 2000). Ризик виникнення серйозних ускладнень, пов'язаних з проведенням анестезії дуже малий - 1 на 10 000 (Kennedy, 2005);

Ризики і ускладнення, пов'язані з проведенням пункції фолікулів та аспірацією яйцеклітин

Пункція фолікулів проводиться трансвагінально під контролем УЗД з допомогою спеціальної голки довжиною 30-35 см і зовнішнім діаметром 1,2-1,5 мм. Яєчники оточені великими судинами, кишечником, сечовим міхуром і тому теоретично можливі травми цих органів. Ризик виникнення черевної кровотечі становить близько 1 на 1000-1200 пункцій, інфекційних ускладнень – 1 на 350-500 пункцій (Serour et al., 1998).

Ризики при вагітності, отриманої в результаті лікування методами ДРТ

Багатоплідність зустрічається у 25-30% випадків вагітностей, отриманих в результаті лікування методами ДРТ; зокрема, вагітність двійнею – 20-25%, трійнею – до 5% (наші дані, 2006-2009).
Позаматкова вагітність (патологія вагітності, при якій плідне яйце розвивається поза матки: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевної порожнини) зустрічається у 1,5-2% всіх вагітностей (1,3% за нашими даними, 2006-2014). Лікування, як правило, хірургічне.
Гетеротопічна вагітність (патологія вагітності, при якій плодові яйця розвиваються одночасно в порожнині матки і поза матки: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевної порожнини) зустрічається в 0,1-1% всіх вагітностей. Лікування тільки хірургічне. Прогноз виношування маткової вагітності сприятливий.
Переривання вагітності (14-20%) і розвиток інших її ускладнень не перевищують кількість таких, що виникають протягом натуральної вагітності (Serour et al., 1998).

Ризик аномалій розвитку у плодів, які були зачаті за допомогою методик ДРТ

Більшість дітей після застосування методик ДРТ народжуються здоровими, але в порівнянні з дітьми, народженими в результаті спонтанної вагітності, частіше зустрічаються такі ускладнення: невідповідність ваги малюка терміну вагітності, передчасні пологи (Reddy et al., 2007). Ці ускладнення характерні для одноплодової вагітності.
Багатьма дослідженнями доведено, що запліднення ін-вітро, а також застосування ІКСІ не підвищує частоту хромосомних аномалій у дітей (Johnson et al., 2006).
Застосування ДРТ не підвищує ризик виникнення вад розвитку (Rizk et al., 1991; FIVNAT, 1995; Bonduelle et al., 1996, 1999).
Застосування ІКСІ не підвищує ризик виникнення вад розвитку у плодів в порівнянні з проведенням стандартного запліднення ін-вітро (Lie et al., 2007).