Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

Заморожування сперми

Обмежена тривалість життя сперматозоїдів вимагає суворої координації процесів одночасного отримання сперміїв і ооцитів, що може бути незручним або неможливим в деяких випадках. З цієї причини проводилися дослідження по продовженню життя сперми шляхом охолодження клітин.

Перші результати цих досліджень у 1886 році показали, що людська сперма вижила при охолодженні до -17°С протягом більше 4 днів. Подальші дослідження проводилися з метою розробки методів для більш тривалого зберігання.

Шістдесят років потому дослідники виявили, що гліцерин є ефективним криозащитным агентом (кріопротектором) для заморожування сперми. Це відкриття швидко привело до розробки методів кріоконсервації, які підтримують не тільки рухливість сперміїв після заморожування і відтавання, але і здатність запліднювати (фертильність). У 1953 році з'явилося повідомлення про першої вагітності в результаті використання кріоконсервованих сперміїв людини.

Показання для кріоконсервації сперми

 • відсутність чоловіка-партнера в день запліднення при проведенні запліднення яйцеклітин;
 • індивідуальна мінливість якості сперми (екстремальні олігозооспермії);
 • збереження фертильності у чоловіків:
  • після вазектомії;
  • променевої терапії;
  • при лікуванні цитотоксичними препаратами;
  • майбутні оперативні втручання на яєчках;
 • уникнути передачі захворювань, які можуть передаватися через сперму;
 • неможливість отримати свіжий еякулят в день пункції ооцитів з різних причин;
 • створення «банку» донорської сперми;

Методи кріоконсервації сперми

В даний час існує два ефективних методи кріоконсервації сперми:

 1. повільне заморожування 
 2. витрификация.

Після заморожування сперматозоїди зберігаються в рідкому азоті, де вони залишаються інертними до тих пір, поки знаходяться при температурі мінус 196°С. Немає жодних свідчень про додаткові ризики вроджених дефектів або хромосомних аномалій після використання кріоконсервованих сперміїв – це безпечний метод збереження чоловічих гамет.

Незважаючи на те, що заморожування-відтавання призводить до змінної втрати життєздатності і рухливості сперматозоїдів, це не робить негативного впливу на запліднення методом ІКСІ. Встановлено, що немає ніякої відмінності в частоті настання вагітності після ІКСІ при використанні свіжого еякуляту та замороженого.

Кріоконсервація сперми зробила революцію в ДРТ. Постійно поліпшуються методи кріоконсервації та розширюються показання для її проведення.
Цей метод дає надію чоловікам, які страждають онкозахворюваннями на майбутнє батьківство. Крім того, дозволяє уникнути додаткових операцій пацієнтам з обструктивною азооспермія.