Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

Лікування безпліддя

Лікування безпліддя стало особливо актуальним протягом останніх кількох десятиліть. Добробут і рівень життя людей зростають з року в рік, однак при цьому істотно страждають основні і необхідні для продовження роду функції людського організму.

Поки вчені завзято сперечаються щодо основної причини прогресуючого безпліддя населення Землі, особливо виділяючи:
  • екологічне забруднення,
  • стрімкий розвиток технологій,
  • генетично модифіковані продукти,
  • несприятливі фактори навколишнього середовища,
кількість людей з проблемою безпліддя продовжує збільшуватися.

На сьогодні в світі нараховується не менше 50-80 мільйонів пар, для яких є актуальним лікування безпліддя.Щороку ця цифра збільшується ще на 2 мільйони. І це лише ті люди, які звернулися зі своєю проблемою до офіційної медицини.

Насправді страждають на безпліддя набагато більше: одні сублімують своє бажання мати дітей в інші сфери життя, другі вдаються до усиновлення, треті просто приймають це. Тим часом клініки репродуктивної медицини з кожним роком вирішують проблеми безпліддя все ефективніше, даруючи щастя батьківства десяткам тисяч пар.

Якщо кілька спроб завагітніти закінчились невдало, не варто відразу бити на сполох. Безпліддя діагностується лише після року відсутності вагітності за умови регулярного статевого життя без застосування будь-яких контрацептивів. Якщо вік жінки понад 35 років, турбуватися потрібно після півроку безуспішних спроб.

Причини

Всупереч поширеній думці, що жіноча форма безпліддя зустрічається  частіше, ніж чоловіча, варто зазначити, що на частку обох статей припадає по 40% випадків. Решта 20% - це імунологічна несумісність партнерів, або так зване нез'ясоване безпліддя.

Найбільш поширені проблеми, з якими зустрічаються фахівці при лікуванні жіночого безпліддя - це різні порушення овуляції, патології матки та маткових труб, ендометріоз, гормональні й генетичні відхилення.

Усі форми чоловічого безпліддя характеризуються порушенням сперматогенезу, тобто в спермі чоловіка відсутня необхідна кількість якісних сперматозоїдів. Статися це може з різних причин. У лікуванні чоловічого безпліддя виділяють секреторну (порушення роботи яєчок), обтураційну (механічні перешкоди для виходу сперми), імунологічну (в організмі виробляються антитіла до сперматозоїдів) форми безпліддя.

Треба зазначити, що ризик безпліддя значно зростає в зрілому віці, особливо це стосується жінок. Таке зниження фертильності цілком зрозуміле: в 30 років у жінки дозріває майже в три рази менше фолікулів, ніж в 20. До того ж, якість дозрілих яйцеклітин з віком стає набагато гіршою. Крім довготривалої відсутності вагітності як такої, погана якість яйцеклітини може призвести до викидня або народження дитини з генетичними порушеннями.

У чоловіків зниження здатності зачати дитину настає набагато пізніше - приблизно в 55 років. Але через зловживання алкоголем, куріння, нездорову їжу і сидячий спосіб життя патологічні зміни в репродуктивній системі чоловіка можуть статися і в молодому віці.

Діагностика безпліддя в клініці "Надія"

Якщо зачаття не відбувається протягом року, обидва партнери повинні пройти обстеження.

Обстеження жінки включає обов'язкову оцінку стану її яєчників, матки та маткових труб, різні гормональні дослідження, аналізи на сечостатеві інфекції та венеричні захворювання.

При виявленні чоловічого безпліддя основну роль грає спермограма. Фахівці оцінюють кількість, будову тіла і рухливість чоловічих статевих клітин. Якщо їхня кількість чи якість недостатні, призначаються додаткові дослідження для з’ясування причин, що негативно впливають на сперматогенез чоловіка.

Також обов'язково проводяться тести на біологічну та імунологічну сумісність пари. У деяких випадках має сенс дослідження каріотипу подружжя, щоб виключити можливість хромосомних аномалій у майбутньої дитини.

Методи лікування допоміжними репродуктивними технологіями

На сьогодні репродуктивна медицина володіє солідним багажем знань з лікування безпліддя всіх видів і форм.

Основною процедурою понад три десятиліття є екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Вона добре відпрацьована медиками всього світу. ЕКЗ складається з кількох етапів: стимуляція овуляції у жінки, контроль дозрівання фолікулів, наступний забір яйцеклітин і сперми, запліднення в лабораторних умовах, спостереження за ростом ембріонів, перенесення найбільш якісних ембріонів в матку в кількості не більше 3-х.

Стадії лікування стандартні, але особливості організму й показання до ЕКЗ вимагають індивідуального підходу, як в призначенні спеціальних медикаментів, так і у встановленні термінів проведення кожного етапу лікування.

Ці методи пропонують практично всі клініки репродуктивної медицини, їхня ефективність в лікуванні доведена десятками і сотнями тисяч дітей, які з'явилися на світ. Однак ефективність використання тільки одного ЕКЗ складає не більше 40%. Тому, основним завданням репродуктологів усього світу є збільшення кількості успішних циклів штучного запліднення.
Так, останнім часом в клініках репродуктивної медицини практикується підсадка п'ятиденних ембріонів (бластоцист) замість «молодших», триденних. Бластоциста оптимальна для перенесення, оскільки цей термін більш сприятливий для визначення перспективності такого ембріона до подальшого розвитку в організмі матері.

Поліпшити статистику успішних запліднень допомагають і інші методи допоміжних репродуктивних технологій, перелік яких може бути розбіжними у різних клініках репродуктивної медицини.

Поширеним методом лікування безпліддя у чоловiкiв є ІКСІ (ICSI), що означає безпосереднє введення сперматозоїда в яйцеклітину. Зазвичай ІКСІ призначають при чоловічому безплідді секреторного типу, і досить часто воно поєднується з ЕКО. Однак ІКСІ, що допускає збільшення в 200-400 разів, дозволяє оцінити стан сперматозоїдів лише поверхово, а при особливо важких патологіях сперми цього недостатньо. Тому в 1999 році вченими був запропонований більш інноваційний метод ІМСІ (IMSI). Він передбачає збільшення в 6600 разів і дозволяє виявити найдрібніші відхилення в структурі чоловічих статевих клітин.

Для оцінки ризиків генетичних аномалій у зародка використовуються такі методи, як передімплантаційна генетична діагностика (PGD) та порівняльна геномна гібридизація (CGH). Обидва методи передбачають дослідження ембріона на наявність патологічних змін в його геномі, ще до перенесення в матку жінки. Ці методи не тільки збільшують ефективність екстракорпорального запліднення і рекомендовані при генетичних порушеннях в генотипі пари, але також знижують ризик викиднів та народження дітей з генетичними відхиленнями.

У клініці «Надія» розроблено кілька результативних програм, які тим чи іншим чином збільшують ефективність лікування безпліддя, мінімізуючи при цьому фінансові ризики пари.

Наразі клініка репродуктивної медицини пропонує чотири програми «зі страхуванням успіху», переваги та результативність яких оцінили вже багато наших пацієнтів, справжні та майбутні батьки! Вибір методу лікування залежить від причини безпліддя, тривалості часу безпліддя, віку пари.


Клініка "Надія" спеціалізується на лікуванні безпліддя методами ДРТ: