Пн-Пт 8:00-20:00
Субота 9:00-17:00

Допологова діагностика

Амніоцентез - процедура, яка на 100% підтверджує або спростовує наявність хромосомних аномалій плода.

Амніоцентез 
(від лат. Amnion, що означає Водна оболонка, тобто простір навколо плоду і лат. Спотворення грецького слова kentesis, що означає проколювання) - це процедура для отримання навколоплідної рідини з діагностичною метою або для введення рідини або ліків в порожнину матки .

Найбільш поширені амніоцентез діагностичні - для вивчення хромосомного набору (каріотипу) дитини, так як тільки дослідження каріотипу може підтвердити або спростувати наявність хромосомних аномалій плода.

Такі амніоцентез ми радимо робити в 17-19 тижнів. До 17 тижнів кількість клітин плоду (так званих амніоцити), плаваючих в навколоплідної рідини, незначна і це створює технічні труднощі в роботі цитогенетиків, які визначають хромосомний набір дитини. Планове вивчення каріотипу вимагає близько 2 тижнів. Саме тому при здійсненні процедури після 19 тижнів (+2 тижні для дослідження) залишається трохи часу до встановленої чинним законодавством України кордону в 22 тижні, коли ще можна перервати вагітність за бажанням сім'ї, якщо у плода будуть знайдені хромосомні анеуплоїдії.

Отримані зразки навколоплідної рідини і клітини плоду можна досліджувати різними способами, в залежності від мети діагностики: шукати хромосомні аномалії (найбільш поширеною з яких є трисомія 21 або хвороба Down'a), спадкові моногенні хвороби (наприклад, хвороба Tay-Sachs'а, серповидная анемія, гемофілія, м'язова дистрофія, цістозній фіброз і інші), визначати резус-фактор дитини, шукати збудників можливої ​​внутрішньоутробної інфекції і т.д.

Як відбувається процедура

Виконуючи діагностичний амніоцентез, лікар в умовах спостереження ультразвуковим сканером (для запобігання введенню голки в тканину плоду), вводить через шкіру передньої стінки живота і передню стінку матки тонку голку до навколоплідної порожнини і відбирає в залежності від мети дослідження, близько 20-30 мл рідини. Така кількість відібраної рідини ніяк не впливає на стан дитини.

Амніоцентез робити не боляче

Хворобливість введення голки дорівнює звичайному уколу, наприклад, в сідницю.
Після процедури ми зазвичай радимо відпочити з півгодини в палаті, а при поверненні додому мати спокій і щадний режим протягом декількох днів, тобто, не піднімати тяжкості, не мати статевих контактів, не стрибати, не сваритися і т.д.

Якась спеціальна підготовка пацієнта для проведення процедури не потрібно, але бажано не наїдатися і не напиватися перед втручанням, щоб не знудило.

Міністерство охорони здоров'я України забороняє проведення амніоцентезу при відсутності даних дослідження пацієнтки на ВІЛ, сифіліс та гепатит або в разі позитивних відповідей цих досліджень, тому обов'язково слід принести з собою свою обмінну карту з вписаними результатами цих досліджень.

«Поганий» результат

«Поганий» результат, який показує хромосомні аномалії, має достовірність практично 100%. В такому випадку перед батьками постає необхідність складного емоційного і морально-етичного рішення щодо можливостей лікування або догляду за важко хворою дитиною або ж переривання вагітності. Тоді батьки можуть звернеться за допомогою до окремих медичних фахівців або психологам.

Кількість ускладнень після втручань не може бути менше звичайного загально-популяційного без втручань
Слід знати, що різні ускладнення, описані нижче, можуть бути у вагітних жінок самі по собі, без будь-яких діагностичних або лікувальних втручань в матку, і ймовірність таких ускладнень теж становить близько 1% для одноплодной вагітності і 12-15% для багатоплідної вагітності .

Відповідно, кількість ускладнень після втручань не може бути менше звичайного загально-популяційного без втручань.

Можливі ускладнення:

  • материнської-плодове кровотеча. Зустрічається рідко;
  • інфекційне запалення. Зустрічається рідко, як правило, буває «не внаслідок", а "після" амніоцентеза, тобто, при наявності інфекції у матері процедура стає поштовхом для її поширення;
  • існує, хоча і дуже незначний, ризик ураження плода введеної голкою;
  • передчасне народження плода. Частота ймовірності становить близько 0,5%;
  • психологічні травми членів сім'ї внаслідок необхідності приймати складне рішення щодо самого дослідження і наступних дій у разі поганої відповіді дослідження.
Дослідження на хромосомні аномалії без операції – нова послуга «PrenaTest»

Пам'ятайте!

Оскільки це внутриматкове втручання, воно має, хоч і невеликий (в цілому близько 1%), але ризик для плоду. Відповідно, батькам слід врахувати на умовних терезах всі «за» і «проти» перед тим, як просити лікарів здійснити амніоцентез. Тому виконання цього втручання повинно відбуватися виключно на підставі власного свідомого бажання сім'ї.

«Нормальний» результат дослідження хромосомного набору, на жаль, не гарантує відсутності у дитини якихось інших хвороб або хворобливих станів, що не були виявлені шляхом проведеного дослідження.

Складено Олексієм Соловйовим

Вартість процедури становить 1 580 грн. при одноплодной вагітності і 3 035 грн. при багатоплідній вагітності